Welcome visitor you can log in or create an account

★★★★★ НОВА 2019 - КРАКОВ ★★★★★

 ★★★★★ НОВА 2019 - КРАКОВ ★★★★★

 Да ја дочекаме оваа Нова Година заедно, во весела и дружељубива атмосфера …

 

≈ ≈ ≈ ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ( за уплата до 10.11.2018) :  169 € / 10.480,00  мкд ≈ ≈ ≈

≈ ≈ ≈ РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  189 € / 11.720,00  мкд ≈ ≈ ≈

 

ТЕРМИН: 28.12.2017 - 02.01.2018
Автобус / 5 дена / 3 ноќи

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
- Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
- Сместување во хотел 3*** во Kраков на база 3 ноќевања со појадок
- Организиран разглед на Kраков
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето.


ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА
- Факултативна посета на Auschwitz 35 евра

- Факултативна посета на рудникот за сол Wieliczka 35 евра
- Факултативна посета на Готскиот Дворец Wawel
- Вечера во национален ресторан – пивница
- Задолжително патничко-здравствено осигурување

  • Доплата за еднокреветна соба 4.000,00мкд 

 

НАПОМЕНИ:
- За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници

- За овој аранжман важат Општите услови за патување
- Уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд
- Пасошот треба да важи минимум 4 месеци од завршувањето на патувањетo

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

Краков – бил престолнина на Полска повеќе од 500 години, а денес е еден од најголемите градови во Полска. Град полн со енергија, младост и еден од најголемите Универзитетски центри во Европа. Краков како и овој дел од Полска се смета за Срцето на Полска затоа што е богата со културно - историско наследство. Непроменет за време на II Светска Војна, стариот дел на градот е преполн со цркви и музеи, со доминантниот кралски дворец Wawel кој потсетува на славните денови на полските кралеви со векови. Краков е првиот град во Светот кој историоскиот центар е ставен на листата на UNESCO - светско наследство. Покрај многуте места во градот кој ги препорачуваме да се посетат се и рудникот за сол Wielichka на 15 км од Краков, како и фамозниот концентрационен логор Auachwitz и Birkenau кој се на само 60 км од Краков. Овој шармантен град Ве очекува.

 
28.Декември (Петок) СКОПЈЕ – КРАКОВ

Состанок на групата на паркингот спроти Хотелот Holiday Inn во 13.30. Тргнување за Краков во 14.00 ч. Патување преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

29.Декември (Сабота) КРАКОВ
Пристигнување во Краков во претпладневните часови Панорамски разглед комбинирано со автобус и пешачки дел. Разглед на стариот дел на градот, Срцето на Краков (без влезници во цркви и музеи), Посета на Готскиот Дворецот Wawel, изграден по наредба на Казимир III Велики, кој владеел 1333-1370, кој се состои од голем број на објекти распоредени околу централниот двор, Катедралата Св. Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на Главниот плоштад еден од најголемите средновековни плоштади во Европа и еден од најубавиот урбанистички дел воопшто, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанска улица... Сместување во хотел. Ноќевање.

30.Декември (Недела) КРАКОВ – АУШВИЦ И БИРКЕНАУ
Појадок. Препорачуваме факлтативна посета на Auschwitz и Birkenau, еден од најзначајните симболи на светската историја, кој претставува и најголем најозогласен логор на нацистичка Германија (денешен спомен-музеј под заштита на UNESCO). Враќање во Краков. Вечерта факултативно, посета на пивница. Ноќевање.
31.Декември (Понеделник) КРАКОВ – ВЕЛИЧКА
Појадок. Факултативна посета на рудникот за сол Величка (Wieliczka - најстар рудник во Европа) импресионивен подземен свет на славните солени езера, простории и ходници каде се наоѓа и кралската капела од сок како и концертната сала која е направена од рацете на генерации рудари. Рудникот е стар 700 години со 9 нивоа, за туристите е програмата на 3-то нивоили 13 метри под нивот на земјата. Вечерта, дочек на Новата 2019 година на главниот градски плоштад. Ноќевање.

01.Јануари (Вторник) КРАКОВ – СКОПЈЕ
Појадок. Факултативна посета на еврејскиот кварт Казимерц, кој се наоѓа во стариот дел на градот и е центар на ноќниот живот на градот. Заминување за Македонија во пладневните часови. Ноќно возење преку Словачка, Унгарија и Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.Пристигнување во Македонија наредниот ден во претпладневните часови.

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Пред тргнување, Ве молиме да ја проверите важноста на своите патни исправи и задолжително да обезбедите патничко-здравствено осигурување, недостаток на истите не е одговорност на вработените  и на самата агенција. За сигурна резервација се подразбира исклучиво уплата на 30% аконтација во моментот на потпишување на Договор за патување, и целосна уплата најдоцна 7 дена пред започнување на аранжманот.Кој било друг начин на резервација (усно, телефонски или слично) е неважечки.

Тимот на ЛИТИУМ ГЛОБУС ТРАВЕЛ - Скопје Ви посакува пријатен престој и прекрасни спомени, секое добро драги пријатели ...
За подетални информации, резервации и уплата обратете се во нашата агенција ЛИТИУМ ГЛОБУС ТРАВЕЛ на телефонските броеви 078/248568 и 078/293385 или на маил This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

 

 

Log in or create an account